Suchá výstavba je relativně čistá, rychlá, za rozumnou cenu.

Plánujete-li např. přestavbu nevyužitých podkrovních prostor či rozšíření domu o další obytnou místnost, řešením je sádrokartonové podkroví. Dle specifikací konstrukce se musí vždy zvolit vhodný typ sádrokartonu.

Hlavnímu výhodami jsou nízká hmotnost + suchý a rychlý proces výstavby. Sádrokartonové desky se spojují na sraz, přičemž je třeba dbát na různý profil hran. Pro docílení dokonale hladkého povrchu vyrovnáváme spoje tmelem.

Výhody sádrokartonu:

Kde všude použijeme sádrokarton?

Sádrokarton je velice všestranným materiálem, který využijete k vzájemnému oddělení částí interiéru pomocí příček nebo dělicích stěn, při rekonstrukci bytového jádra, na obložení šikmých stěn a stropů v podkroví, na předsazené stěny, stropní podhledy

Montáž sádrokartonu – podhledy

Sádrokartonové podhledy plní nejčastěji tuto funkci:

Obklady stěn, předsazené stěny

Montáž obkladů stěn

Samonosné, interiérové konstrukce určené k rozčlenění interiéru na více místností.

Montáž sádrokartonu – instalační stěny

Mají využití v případech, ve kterých kdy je potřeba zavést rozměrnější instalace.

Montáž sádrokartonu probíhá na dvojitou podkonstrukci, podle rozměru instalačních vedení umístěných ve stěně.

Bílý, zelený a červený sádrokarton

Na trhu najdeme několik základních druhů sádrokartonových desek, které jsou navzájem barevně odlišené. Vedle nich pak stojí speciální typy určené do extrémních podmínek (např. pro atiky domu nebo interiérové bazény). Ke třem nejpoužívanějším druhům desek patří bílý, zelený a červený sádrokarton.

Vůbec nejběžněji používaným typem jsou bílé, respektive šedé stavební desky, které se využívají k oplášťování příček a stropů. Jsou vyrobeny ze sádry a papíru, většinou v tloušťkách 9; 12,5 a 15 mm. Bílé desky lze instalovat do všech typů místností, včetně těch nevytápěných. Nejsou ale impregnované, ani výrazněji odolné proti požárům.

Zelená barva znamená, že je sádrokarton impregnovaný a můžete jej tedy použít i do náročnějších podmínek. Uplatní se především tam, kde je zvýšená vzdušná vlhkost, tedy do koupelen, na toalety nebo do kuchyní v místech, kde plánujete umístit dřez. Je vhodné dobře zvážit, kam zelené desky potřebujete, protože jsou dražší než klasické desky bílé.

Červená barva desek pak ukazuje na lepší protipožární vlastnosti, protože takové desky mají při velmi vysokých teplotách zvýšenou pevnost jádra. Na místa, kam je třeba použít tyto desky, ukazuje projektová dokumentace. U řadových zástaveb, kde hrozí rychlé šíření požáru mezi sousedícími domy, je vhodné červený sádrokarton použít místo toho bílého úplně všude.